Denizli – Çivril – Işıklı Gölü

Denizli’nin Çivril ilçesinde yer alan Işıklı gölü vatandaşlara görsel şölen sunarken Büyük Menderes Irmağı Işıklı Gölü’nden çıkıyor. Eğer yolunuz Işıklı Gölü’ne düşerse mutlaka Göl restoranında alabalık yemenizi tavsiye ederiz.

Günbatımları görsel açıdan her zaman güzeldir, hele Işıklı Gölü civarındaysanız bir başka güzeldir. Denizli’nin Çivril ilçe sınırları içerisinde kalan Işıklı Gölü, adından da anlaşılacağı üzere özellikle gündoğumu ve günbatımlarında harika renklere bürünüyor. Büyük Menderes nehrinin başlangıç noktasını oluşturan bu göl kuş gözlemcilerinin de uğrak noktalarından biri. Akdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahasının yer aldığı göl kenarında şansınız varsa dağdan inen geyikleri görme şansınız var. Geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilen balıkçılık faaliyetleri buranın ayrı bir güzelliğini oluşturuyor. İster gün doğumunda isterseniz gün batımında ziyaret edin, renklerin güzelliğine hayran kalacağınıza eminim. Hatta kamp kurup geceyi beklerseniz, yıldızların göl üzerindeki yansıması sizi başka bir boyuta götürecektir. Şu aralar bahar mevsimi ile beraber göldeki su seviyesi maksimuma ulaşmış durumda. Bence gezilip kamp yapılacak yerler listenize mutlaka ekleyin ve bahar mevsimi geçmeden ziyaret edin 

OVALARIN SULAMASIN ÖNEMLİ

Işıklı Gölü aynı zamanda Söke, Baklan ve Çivril ovaların sulanmasında önemli paya sahip olurken Türkiye’nin en değerli sulak alanları arasında yer alır. Doğal güzelliği ile kendine hayran bırakan Işıklı gölü sazlık alanlardan barındığı yabani hayat doğaseverlerin uğrak yeri haline geldi. Burası aynı zamanda 40’a yakın kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Bahar ayında nehri kaplayan Nilüfer çiçekleri hem kokusuyla hem de görüntüyse sizi bambaşka şölen sunuyor. Işıklı Gölü’nde gün batımı ise bambaşkadır. Gün batımı yakalamak için fotoğraf severler Işıklı Gölü’ne akın ediyor.  Kızıl geyik ve Yılkı atlarına görmek mümkün olurken  Akdağ ve Işıklı gölü Haziran Temmuz aylarında açan Nilüfer çiçekleri ile dikkat çekiyor.

denizliduyuru

Denizli duyuru sitesini yönetiyorum.

    denizliduyuru has 150 posts and counting. See all posts by denizliduyuru

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir