Frida Denizli Tiyatro

Frida Kahlo Denizli’ye geliyor. Aşka Aşık Olan Kadın Frida:, Denizli’deki sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor.

Frida Kahlo oyunu 25 Ekim Cuma günü Denizli Açık Hava Tiyatrosu’nda Denizli’deki seyircisiyle buluşuyor.

20. yüz yılın en önemli sanatçılarından Frida, Melike Aslıkılan’ın muhteşem performansıyla yaşadığı aşk, devrim ve acı dolu bir yandan da çoğumuza ilham olacak bu hayat hikayesine gelin hep beraber tanık olalım.
Konusu :

Oyun, Meksikalı Ressam Frida Kahlo’nun hayatını oynayacak olan bir oyuncunun rolü ile kurmuş olduğu ilişikinin çatışmalarını ele alıyor. Oyunda, “Frida” rolünü oynayacak olan oyuncu, Frida’nın hayatının içine girmeye başladıkça kendi varoluşu ile yüzleşmeye başlar. Kendisine sorduğu sorulara hem kendi ağzından, hem de “Frida” olarak cevaplar aramaya çalışınca durum karmaşık bir hal alır.


Frida Kahlo Kimdir?

1907 yılında doğmuş olan Frida Kahlo, yedi yaşında çocuk felci hastalığına yakalanmış ve sağ bacağı diğerinden ince kalmıştır. Onsekiz yaşında geçirdiği bir otobüs kazasında omurgası kırıldığı ve bacağı onbir yerinden çatladığı için bir süre yatağa bağlı olarak yaşamını sürdürmüştür. Yatağının üzerine monte ettirdiği bir aynaya bakarak otoportre çizmeye başlamış, hiçbir zaman sanatını toplumsal sorunlardan soyutlamamıştır. Yeniden ayağa kalkmayı başaran Frida Kahlo, varolma mücadelesini hiç bir zaman bırakmamış, üretken yaşantısına devam etmiştir. Her zaman toplumsal sorunları ve bireyin toplum içindeki sancılarını; kendi acılarından ve trajedilerinden beslenerek resmetmiştir. Newyork ve Paris’de resimleri sergilendikten sonra “Meksika’da kişisel bir sergi” hayalini, ölmeden kısa bir süre önce gerçekleştirmiştir. Büyük ressam Diego Rivera ile yaşadığı ilişki kendi tanımı ile onun için “ikinci büyük kaza” olmuştur; ama yine de birbirinden kopamayan ikilinin aşkı, tutkulu bir aşk olarak tarihe kazınmıştır. Kahlo’nun sağ bacağı 1953 yılında, kangren nedeniyle dizinin altından kesilmiştir. Sanatçı, 1954 yılında akciğer embolisi sebebiyle hayatını kaybetmiştir.


Yöneten ve Oynaya : Melike Aslı Kılan
Yazan: Beliz Güçbilmez
Işık Tasarımı : Alp Doğan Selçuk
Kostüm : Sadegül Eraslan
Fotoğraf : Özgür Gördüren
Yapım : Hasan Acar

Yer: Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezi,

İncilipınar Mahallesi, 20150 Pamukkale/Denizli

PAMUKKALE / Denizli

Detaylı Bilgi & Bilet Satın Almak İçin

Sahne Tarihi:   25 Ekim Cuma

Sahne saati:  20.30

Ücret: 

1. Kategori – 79.00 TL

2. Kategori – 68.00 TL

3. Kategori – 56.50 TL

Bilet Satış Noktaları:

TAÇEV(Çınar), LOQQUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir